Katrīna Buša un Emīlija Anna Klišāne ir Latvijas Universitātes (LU) Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes programmas “Biznesa vadība” 1. kursa studentes, kuras kursa “Uzņēmuma izveide un attīstība” ietvaros aizsākto biznesa ideju “FEMI” turpina attīstīt Biznesa inkubatora programmā. Pēc programmas pirmā posma ideju atzinīgi novērtēja arī komisija, piešķirot grantu 500 EUR vērtībā prototipa izstrādei.
Kā stāsta komandas pārstāve Katrīna: “FEMI ideja aizsākās studiju kursa ietvaros, kad katram nācās izdomāt savu biznesa ideju, pie kuras strādāt kursa laikā. Sākumā pat neapzinājāmies, ka ar mūsu izvirzīto problēmu startēsim uzņēmējdarbībā, tomēr, laikam ejot, arvien vairāk validējām problēmu un sapratām, cik nopietna tā ir ikvienai sievietei.” Komandas dalībnieces apgalvo, ka pie problēmas definēšanas nebija ilgi jāsēž. “Mēs centāmies saprast, ar kādām problēmām ikdienā saskaramies, tādā veidā pavisam ātri nonācām pie mums abām labi pazīstamas problēmas - sieviešu higiēnas produktu nepieejamības publiskajās tualetēs,” tā par komandas ideju stāsta Emīlija.
Uzsākot kopīgi darboties pie šīs idejas, Katrīna un Emīlija nonāca pie risinājuma - sieviešu higiēnas produktu novietnes kopā ar regulāru tās uzpildes pakalpojumu - ko piedāvāt ne tikai ofisiem, bet arī kafejnīcām un tirdzniecības centriem. Komanda inkubatora programmas laikā jau ir nonākusi pie prototipa izstrādes un šobrīd aktīvi veic pārrunas ar potenciālajiem klientiem.
Komandas nozīme idejas attīstībā ir liela, un FEMI tā ir stiprā puse. Kaut arī studentes satikās tikai kursa laikā un iepriekš nebija pazīstamas, jau ar pirmo sarunu saprata, ka kopā spēs gāzt kalnus. “Mēs bijām vienīgās, kas bija palikušas nomaļus, saskatījāmies un sapratām, nav jau citu variantu - būsim komanda! Nesen domājot par “win-win” situācijām, sapratu, ka šī ir viena no tām, esmu ieguvusi ne tikai superīgu, aktīvu, ambiciozu biznesa partneri, bet arī labāko draudzeni. Mēs spējam papildināt viena otru, atbalstīt, kad tas ir nepieciešams un kopā paveikt neiespējamo,” tā par komandas izveidošanu stāsta Emīlija. Kaut arī pie idejas šobrīd komanda strādājusi nepilnus 6 mēnešus, katra ir sadalījusi atbildīgos pienākumus, un darbojas, izmantojot savas stiprās puses - Katrīna atbild par klientu piesaisti un Emīlija - par mārketingu, taču abas konsultē viena otru jebkurā jautājumā.
Komandas dalībnieku pieredzei ir liela nozīme, lai biznesa idejai pēc kursa noslēguma būtu pēctecība. Gan Emīlija, gan Katrīna vidusskolas laikā piedalījās Junior Achievement aktivitātēs ar saviem skolēnu mācību uzņēmumiem, Katrīna izmantojusi arī citas iespējas pilnveidot zināšanas idejas attīstībā. Šis pamats devis veiksmīgu augsni idejas turpināšanai un motivācijai strādāt kopā.
Par FEMI mērķiem programmas laikā Katrīna saka: “FEMI lielais mērķis līdz inkubatora programmas noslēgumam ir pārdot vismaz vienu novietni kādam no uzņēmumiem un šobrīd mēs ar lieliem soļiem uz to arī ejam.”
Komanda iesaka citiem jauniešiem un studentiem izmantot iespējas, ko saredz sev apkārt. “Tepat Latvijā ir daudz lielisku piemēru, kā ar centību un gribasspēku iespējams sasniegt lielas virsotnes. Esmu sapratusi, ka no dzīves ir jāņem katra iespēja, ko tā dod, un uzskatu, ka sava biznesa attīstīšana ir viena no tām, tāpēc iesaku - pamēģiniet, jūs neko nevarat zaudēt, tikai iegūt,” iedrošina Katrīna.
Ja arī tev interesē pamēģināt attīstīt savu biznesa ideju, iesaisties LU Biznesa inkubatora jaunajā pirmsinkubācijas programmā “Green HExagon”, kas fokusējas uz ilgtspējas, klimata un sociālajiem izaicinājumiem un risinājumu izveidi. Vairāk informācijas meklē greenhexagon.eu.
Par inkubatoru
Inkubators ir izveidots un darbojas, pateicoties mecenātu, Latvijas Universitātes un LU BVEF atbalstam. LU Biznesa ideju fondu atbalsta Latvijas un ārzemju uzņēmumi un privātpersonas, kuru vidū ir Džons Medveckis, Driehaus ģimene, LMT Retail&Logistics, Inbox.lv, 4finance, Accenture Baltics, Luminor Latvija, Evita Lune, Aija Lāce u.c. Mecenātu ieguldījumus LU Biznesa ideju fondā administrē Latvijas Universitātes fonds, kas ir respektabla filantropijas organizācija un rūpējas par izciliem, centīgiem studentiem, maģistrantiem, doktorantiem, pedagogiem, zinātniekiem, kā arī atbalsta izcilus izglītības, zinātnes, sporta un kultūras darbiniekus un projektus sadarbībā ar izglītību atbalstošiem mecenātiem un partneriem.